HÖKKENTŐ 2015. nyári szám
Hökkentő kártya regisztráció
Hol szeretsz leginkább bulizni?
Az év diákújsága
Ötletláda
Madárinfluenza kíváncsi szemmel
[ 2016.12.05 ]
Idén novemberben Magyarországot is elérte a madárinfluenza. Számos települést érint Bács-Kiskun, Csongrád, és Békés megyében, azaz nem túl messze ólálkodik Szegedtől. De hogy mi is az a H5N8? Érinti-e az emberi egészséget? Vannak-e valami korlátozások? Milyen lehetőségek vannak a védekezésre? Utánajártunk!
 
Mostanában egyre többször látok olyan híreket, amik a madárinfluenzával kapcsolatosak, és nemrégiben a buszról – amivel Szegedre jövök – láttam táblákat, amin a védett körzet felirat állt. Mégsem értettem, miért nem pánikolnak az emberek, mint néhány évvel ezelőtt tették, vagy egyáltalán miért nincsenek hirdetések védőoltásokról, tájékoztatók, egyszóval miért nincs valami. Aztán, ahogy ez egyre jobban furdalta az oldalamat, és már komolyan aggódni kezdtem, kicsit alaposabban utána jártam a dolgoknak. Mert azzal még nem látom tisztábban a helyzetet, hogy bemondanak újabb és újabb érintet településeket a híradóban. Mivel úgy gondolom, hogy nem én vagyok az egyetlen, aki nincs tisztában a helyzettel, és másokat is érdekelhet, összeszedtem a legfőbb tudnivalókat a 2016-os madárinfluenzáról. 
 
A madárinfluenza
Még emlékezhetünk a néhány évvel ezelőtti H5N1-es madárinfluenza történetre. Pánikot keltett, megrémisztett, de elméletileg a kormány biztosította az országot, ha elérne bennünket is a járvány. Azóta néha-néha felröppen egy-egy cikk vagy hír a vírusról, más hasonló vírusokról, de szerencsére nálunk komolyabban még mindig nem ütötte fel a fejét. Viszont tisztázásképp azért leírom, hogy
a H5N1 nem maga a madárinfluenza, csupán az okozója lehet annak, azonban a H5N1 vírus HPAI törzse okozza az emberekre is roppant veszélyes járványt. Ha a H5N1 genetikailag módosulna, a legnagyobb embereket érintő világ- és pusztító járvány söpörne végig a Földön. Csak hogy azért legyünk tisztában ezzel is.
Amit még megtudtam a jelenlegi helyzetről, az az, hogy ez a vírus a H5N8. Szintén kapcsolatos a madárinfluenzával, de a jó hír az, hogy emberekre nézve nem veszélyes.
 
H5N8 állatokra való hatása
A H5N8 vírus –bár nem írnak sokat róla – a szárnyasokat, de leginkább a vízi- és gázlómadarakat támadja meg, ők viszont tovább adhatják más madárfajtákra is. A terjedésére a legnagyobb esély az őszi átvonulások idejére tehető. Tünetek közt szerepel, hogy az állat étvágytalan, kevesebb vizet iszik, hirtelen testsúlycsökkenés következik be, kevesebb tojást tojik, illetve kimúl. Viszont előfordulhat váratlan és nagyarányú elhullás is.
 
Magyarországon 2016 őszén
Európában ősz elején ütötte fel a fejét a vírus, és október végén hozzánk is elért. Rengeteg települést érint, főleg Magyarország dél-keleti részét. A fertőzött állatállományt kötelező leölni, de az érintetteknek jár kártalanítás az állam részéről.
Bács-Kiskun megyében 8 települést, Békés-és Csongrád megyében 1-1 települést ért el a fertőzés. Továbbá Bács-Kiskun megyében 11, Békés megyében 7, Csongrád megyében pedig 14 települést vettek megfigyelés alá. Ezek a jelenlegi adatok, de sajnos meg van rá az esély, hogy tovább gyarapodnak.
Eddig 15 országból tiltották ki az itthonról exportált szárnyast, bár néhány ország korlátozása csak a fertőzött megyékre vonatkozik.

Védekezés
Mivel a vírus már így is rengeteg baromfigazdát megcsonkított anyagilag, ezért ahová még nem ért el az influenza, ott fontos minden szabályt betartani!
A fogságban tartott szárnyasok etetését és itatását zárt vagy fedett helyen végezzük, és a takarmányt más állatok elől hozzáférhetetlenné kell tenni. Itatásnál jobb, ha kerüljük a felszíni vizeket, mint pl.: patak, tó. Az sem árt, ha ilyenkor a szárnyasaink nem tudnak érintkezni vándormadarakkal, idegen állatokkal, tehát valamilyen zárt hely javasolt. Az egyik legfontosabb, hogy az új állomány vagy a takarmány vásárlásakor bizonyosodjunk meg arról, hogy megfelelő, biztonságos helyről származnak. Továbbá, ha bármilyen tünet jelentkezne, vagy nagymértékű hirtelen elhullás történne, azonnal értesítsük az állatorvost!
 
H5N8 és az emberek
A vírus kitörése óta Európában még nem diagnosztizáltak emberi megbetegedést, ami összehozható lenne ezzel a vírussal. Viszont nem árt, ha elkerüljük a puszta kézzel való érintkezést a szárnyasokkal. Biztos, ami biztos alapon. Nyugodtan ehetünk a hentestől vagy boltból vásárolt baromfihúsokat, amennyiben az üzlet legálisan üzemel. Ugyanis a járványban érintett állatok és a tojásaik nem kerülnek forgalmazásba. Bár ez a vírus is, hasonlóan a többihez, 70 Celsius fokon elpusztul.
 
További információ és tájékoztatás a http://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza weboldalon.
 
Patai Alexandra

Források: 
https://hu.wikipedia.org/wiki/H5N1
http://bacsmegye.hu/megye/2016/10/madarinfluenza-ujratoltve-h1n1-helyett-h5n8
http://portal.nebih.gov.hu/-/madarinfluenza-kitoresek-magyarorszagon
http://portal.nebih.gov.hu/-/vedjuk-meg-a-magyar-baromfit-a-madarinfluenza-veszelytol-
http://portal.nebih.gov.hu/-/kereskedelmi-tudnivalok-a-hazai-magas-patogenitasu-madarinfluenza-kitoressel-kapcsolatban
http://portal.nebih.gov.hu/-/biztonsaggal-fogyaszthatok-a-baromfitermekek
Képek forrása:
http://www.hirado.hu/wp-content/uploads/sites/7/2016/11/D__US20161115010.jpg
http://static.origos.hu/s/img/i/1502/20150226madarinfluenza-fuzesgyarmaton4.jpg?w=644&h=429


<< vissza
Hökkentő Tévé
Login: 
Jelszó: 
RSS