HÖKKENTŐ 2015. nyári szám
Hökkentő kártya regisztráció
Hol szeretsz leginkább bulizni?
Az év diákújsága
Ötletláda
Kép-mutatás, avagy a szelfi, és ami a hátterében meghúzódik
[ 2015.09.29 ]
 „A szelfi mindig szép, a szelfi mindig vidám… Azonban a kiretusált, mosolygós arcok mögötti világ közel sem ennyire gondtalan.” – invitált a felirattal fotókiállítására Tóth Tamás Sándor, és azonnal felkeltette érdeklődésemet. A 21. század emberéhez közel álló fogalmat, a szelfit, vagyis önfotót most egy teljesen más megvilágításba helyezte az SZTE végzős, tanítóképzős hallgatója.

Önző, én-központú világunkban sajnos mára már divattá vált, hogy hajlamosak vagyunk tudomást semvenni a környezetünkről, a bennünket körülvevő emberekről. Jellemző példája ennek, hogy az Oxford szótár szerkesztőbizottsága 
2013-ban a selfie-t, vagyis a saját magunkról és saját magunk által készített fényképet választotta az év szavának. Ez a divathóbort Tóth Tamás Sándor fotós szerint is eszközzé vált arra, hogy „már csak magunkkal foglalkozunk, megmutatjuk a szelfinken keresztül, hogy minden csodálatos, és aztán békésen várjuk a lájkokat.” Ezért döntött úgy, hogy tíz darab fotópáron keresztül bemutatja a mosolygós önportrék színfalai mögött megbúvó – kevésbé örömteli – eseményeket, komoly társadalomkritikát fogalmazva meg ezzel.

A vándorkiállítása amennyire eldugott helyen – az újszegedi liget szívében, a Középfölde kocsmakertjének egyik sarkában – volt megtekinthető röpke két nap erejéig, olyannyira fontos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet, mint például a nemi és párkapcsolaton belüli erőszak, adósság és kilakoltatás, gyermekéhezés, perverzió, fogyatékosság és különböző szenvedélybetegségek. A magyar, illetve angol címkékkel is ellátott képpárok által a kiállítás a külföldi látogatók számára is interaktívvá vált azzal együtt, hogy a jobb alsó sarkokban fellelhető volt az adott témával foglalkozó civilszervezet QR- kódja is, így az érdeklődők utána tudtak nézni az érintett kérdésnek, lehetséges megoldásoknak.

Az alkotásokon megjelent egyfajta véleménynyilvánítás is, mivel a publikum közvetlenül a felvételek alatt észrevehetett egy adatot, mely szerint az esetleges nézők a nemtetszésüknek adhattak hangot. Ennek alapján az #erzeketlentarsadalom #ugyisreszeg #nemerdekel címkéket viselő fotópár váltotta ki a legnagyobb ellenszenvet, szám szerint 9.893.899 „dislike”-ot, amely szám kísértetiesen hasonlít Magyarország mai népességéhez. A készítő ezzel mintegy tükröt állított a nagyérdemű elé, arra sarkallva bennünket, hogy ne menjünk el a problémák mellett, igenis fel kell lépnünk a világ igazságtalanságaival szemben.

Tóth Tamás Sándor két éve tanít hátrányos helyzetű gyerekeket, elmondása szerint innen merített ihletet ezen – ismerősei segítségével létrehozott – tárlatához, mellyel megtette az első lépést a társadalom gondolatformálásához, azzal a céllal, hogy „legyünk figyelmesebbek, nézzük meg jobban, a körülöttünk élő emberek mit élhetnek meg, és ha kell, segítsünk nekik.”

Kovács Margit

Forrás, képek: www.sztetehetseg.hu

 

<< vissza
Hökkentő Tévé
Login: 
Jelszó: 
RSS